Powered by Smartsupp

Montaż

Montaż okien i drzwi


Jest uważany powszechnie za prosty do wykonania – wystarczy ustawić okno, zabezpieczyć je kotwami i klinami, a następnie pustą przestrzeń wypełnić pianką i…. w teorii jest po sprawie! Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana niż mogło się to pierwotnie wydawać. Sposobów montażu jest kilka, a późniejsza efektywność również.

Euro Windows rekomenduje 3 sposoby montażu okien i drzwi:

  • Montaż na kotwy i uszczelnienie pianą
  • Montaż szczelny ciepły
  • Montaż premium / MOWO

Montaż na kotwy i uszczelnienie pianą


Montaż na kotwy lub dyble i uszczelnienie pianą charakteryzuje się umocowaniem ościeżnicy okna do muru za pomocą kotew bądź dybli.

Miejsca ich zamocowania oraz ilość są dokładnie określone w Karcie Gwarancyjnej dołączonej do okien jak również „podręczniku” dobrego montażysty – książce ITB.

Po prawidłowym umocowaniu okna, stosuje się pianę montażową dostosowaną do danego montażu (okres letni lub zimowy itp.) w celu uszczelnienia przerwy miedzy murem, a ościeżą. Jest to montaż stosowany najczęściej. Głównie z powodu niższego kosztu montażu jak i z tego, że jest to montaż stosowany od ponad 25 lat.

Montaż szczelny ciepły


Ciepły montaż, nazywany również szczelnym lub warstwowym, jest aktualnie najnowszym rozwiązaniem montażu okien posiadającym wiele zalet. Co prawda jest on droższy od montażu tradycyjnego, jednak zainwestowanie w ciepły montaż pozwoli zachować właściwości termiczne na wiele lat.

Wykonany montaż składa się z trzech warstw:

  • Warstwa wewnętrzna chroni przed przedostaniem się pary wodnej i wykonana jest z paroszczelnej taśmy okiennej
  • Warstwa środkowa jest to izolacja termiczna. Wykorzystuje się tutaj zwykle pianę poliuretanową, która szczelnie wypełnia przestrzeń między ścianą, a ramą okna
  • Warstwa zewnętrzna chroni przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych.

W przypadku montażu ciepłego ważne jest odpowiednie połączenie okna z murem. Konieczne jest również wcześniejsze przygotowanie otworów.

Dzięki zastosowaniu szczelnego montażu, dom będzie zabezpieczony przed stratami energii, zawilgoceniem, jak również zagrzybieniem ścian i glifów.

Zastosowanie warstwowego montażu pozwoli zminimalizować straty ciepła, dzięki czemu zmniejszą się koszty ogrzewania.

Zabezpieczenie przed zawilgoceniem wpłynie na mikroklimat w mieszkaniu, poprawiając bezsprzecznie zdrowie domowników.

Montaż szczelny w znaczny sposób przedłuża trwałość piany, a co za tym idzie, jak nazwa wskazuje szczelność całego montażu. Montaż warstwowy w efekcie zmniejsza koszty w ogrzewaniu.

Zdaniem specjalistów szczelność montażu warstwowego jest prawie dwa razy wyższa, niż w przypadku montażu tradycyjnego – na pianę i kotwy.

Montaż premium – MOWO


Montaż w którym nie stosuje kotew, dybli ani piany montażowej. Różni się od pierwszych dwóch typów montażu. Jest to montaż zdecydowanie najszczelniejszy. Polega na zastosowania taśm rozprężnych bez użycia kotew, piany oraz taśm paroszczelnych.

W praktyce wygląda to następująco:

  • Warstwa wewnętrzna chroni przed przedostaniem się pary wodnej i wykonana jest z paroszczelnej taśmy okiennej
  • Szczelność przy zacinającym deszczu 1050Pa
  • Doskonała izolacja akustyczna na poziomie 43dB
  • Możliwość późniejszej wymiany okien bez uszkodzenia elewacji

Montaż MOWO dedykowany jest do domów energooszczędnych, pasywnych.